| | Niedziela - Zamknięte
Próba samodzielnego rozplanowania instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym, nie należy do łatwych zadań. Szczególnie jeśli o elektryce nie mamy zielonego pojęcia. Dlatego od razu można pozostawić tę kwestię zaufanemu elektrykowi, który w planowaniu oraz montowaniu instalacji ma olbrzymie doświadczenie. Należy jednak podpowiedzieć, jakie są oczekiwania wszystkich domowników. Jakie zostanie zastosowane oświetlenie, z jakich urządzeń planujemy korzystać. Istotną informacją będzie zastosowanie wszelkich dodatkowych instalacji, takich jak inteligentny dom, montaż domofonu, sieci komputerowej, lub instalacja zbiorcza dotycząca odbiorników telewizyjnych. Doświadczeni fachowcy, na podstawie tych informacji, są w stanie dokładnie ustalić, w jakich miejscach mają znajdować się konkretne elementy instalacji, oraz przewody elektryczne. Dzięki temu, można ograniczyć zbędną ilość punktów, oraz stosowania w przyszłości nieestetycznych oraz niewygodnych przedłużaczy. Zaplanowana instalacja przez elektryka, znacznie zwiększa komfort mieszkania w domu jednorodzinnym.
Stojąc przed zadaniem rozplanowania miejsc oraz ilości gniazdek elektrycznych w budowanym lub remontowanym przez nas domu, możemy popełnić wiele błędów, szczególnie jeśli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z projektowaniem instalacji elektrycznej. Najlepiej w tym celu wezwać fachowca, który zajmie się późniejszym montażem instalacji. Jeśli chcemy mniej więcej wskazać mu, w jakich dokładnie miejscach mają znajdować się gniazdka, to pamiętajmy o rosnącej ilości urządzeń elektrycznych, z których korzystamy. Dlatego warto zastosować się do ogólnej porady sugerującej, umieszczanie gniazdek co 2 metry szerokości. Standardowo powinny się one znajdować na wysokości 20 centymetrów od ziemi. Planując rozmieszczenie gniazdek w łazience lub kuchni, pamiętajmy o oddaleniu ich od źródeł wody. Ponadto zdecydowanie bezpieczniej będzie, zamontować je w tych miejscach na wysokości przynajmniej 1,2 metra. Jeżeli jednak nie mamy pewności czy jest to dobre rozmieszczenie, warto poprosić o to fachowca znającego się na rzeczy.
Mając w domu małą ilość światła naturalnego z powodu małych okien, bądź z warunków naturalnych, jakim jest jesienna i zimowa pora roku, korzystamy z dobrodziejstw światła sztucznego. Jednak końcowy efekt, a także komfort wykorzystywania sztucznych promieni świetlnych, zależy w dużej mierze od rozłożenia wypustów oświetlenia. Ostatnie innowacje, wskazują na to, że zdecydowanie efektywniejszym rozwiązaniem jest oświetlenie punktowe, gwarantujące lepsze doświetlenie naprawdę ciemnych pomieszczeń. Dodatkową wskazówką jest usytuowanie źródeł sztucznego światła na środku sufitu, gdzie przecinają się wyznaczone wzrokiem przekątne. Kinkiety na ścianach warto montować na wysokości około 1,9 metra od powierzchni podłogi. Oświetlając prawidłowo blaty robocze w kuchni, bądź stół jadalny, dobrze jest umieścić źródło światła nie wyżej, niż 85 centymetrów od powierzchni blatu. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek problemy w rozplanowaniu źródeł światła, warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa elektryka.